|
Our Media/Results from Ohio State Indoor Invitational
Our Results
Team Scores
2015 Results - Ohio State Indoor InvitationalPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Jan 30th 2015, 4:30pm
Website:Click here Results by: Finish Timing Licensed to FinishTiming - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 1/30/2015 07:10 PM
Ohio State Invitational - 1/30/2015
Timing / Results by www.Finishtiming.com
French Field House, The Ohio State University
Results
Women 60 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Sykes, Chesna Ohio State 7.43 7.50q 1
2 Johnson, Alexandria Ohio State 7.80 7.99q 1
3 Walton, Bianca Ohio State 8.03q 1
4 Ehimwenman, Abieyuwa Ohio State 7.75 8.17q 1
5 Horn, Ivy Ohio State 7.93 8.19q 2
6 Hampton, Whitney IPFW 8.22 8.27q 2
7 Crawford, Sara IPFW 8.23 8.35q 1
Women 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Sykes, Chesna Ohio State 7.50 7.46 7
2 Walton, Bianca Ohio State 8.03 8.02 5
3 Horn, Ivy Ohio State 8.19 x8.09
4 Johnson, Alexandria Ohio State 7.99 x8.17
5 Hampton, Whitney IPFW 8.27 8.27 4
6 Crawford, Sara IPFW 8.35 8.34 3
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sykes, Chesna Ohio State 24.43 24.64 1 7
2 Barnes, Aaliyah Ohio State 23.99 24.92 1 5
3 Ray, Chantel Ohio State 24.98 x25.43 1
4 Franklin, Alexis Ohio State 25.00 x25.67 2
5 Crawford, Sara IPFW 27.46 27.51 3 4
6 Sims, Monique Unattached 25.70 X27.63 2
7 Nida, Victoria IPFW 27.17 27.72 2 3 27.718
8 Dulaney, Kennedy Wright State 28.10 27.72 3 2 27.720
9 Quillen, Jenna IPFW x27.88 4
10 Hampton, Whitney IPFW 28.02 x28.10 3
11 Wygant, Alexis IPFW 28.40 x28.94 4
12 Cobb, Elise IPFW 29.70 x29.03 4
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hannan, Beatrice Ohio State 55.00 54.44 1 7
2 Barnes, Aaliyah Ohio State 55.14 54.49 1 5
3 Slaughter, Indya Ohio State 57.50 x57.27 1
4 Markley, Gabrielle Wright State 1:01.30 1:03.30 2 4
5 Wygant, Alexis IPFW 1:03.44 1:04.48 2 3
6 Sims, Monique Unattached 1:00.00 X1:04.73 1
7 Cobb, Elise IPFW 1:06.68 1:05.61 2 2
Women 600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 McGurk, Kayla IPFW 1:42.44 1:45.34 7
2 Roman, Emily IPFW 1:50.48 1:47.47 5
3 Rumme, Emma Wright State 1:53.00 1:50.94 4
Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Smith, Olivia Ohio State 2:13.00 2:14.14 7
2 Beard, Brittany IPFW 2:10.65 2:19.57 5
3 Pusateri, Molly Ohio State 2:13.00 2:22.63 4
4 Betts, Katherine Ohio State 2:13.00 x2:25.07
5 Strang, Sydney IPFW 2:31.35 2:32.31 3
6 Dunleavy, Abbigayle IPFW 2:46.41 x2:38.07
7 Benton, Laura Wright State 2:32.36 2:39.45 2
8 Zavala, Jazmin IPFW x2:51.14
Women 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Betts, Katherine Ohio State 5:05.00 5:10.71 7
2 Fletcher, Sahara Ohio State 5:05.00 5:16.15 5
3 Brown, Alexandra Wright State 5:12.00 5:16.24 4
4 Bailey, Brittany Wright State 5:20.00 5:17.80 3
5 Doepker, Jessica Wright State 5:15.00 x5:24.61
6 Stewart, Jessica Wright State 5:41.41 x5:40.97
7 Sevier, Kristen Wright State 5:48.00 x5:52.38
8 Ritter, Kaitlin Wright State 5:48.00 x5:58.63
Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Janson, Rachel Unattached 10:40.00 X10:53.29
2 Hopwood, Vanessa Wright State 11:09.74 11:00.47 7
3 Fensler, Breanna IPFW 11:03.41 11:00.93 5
4 Kacer, Rachel IPFW 10:48.69 11:01.27 4
5 Fensler, Brittany IPFW 11:20.51 x11:22.91
6 Bell, Andrea IPFW 10:44.44 x11:25.89
7 Morris, Cheryl IPFW 12:06.49 x12:08.41
8 Baumer, Nicole Wright State 12:00.00 12:43.14 3
9 Busch, Taylor IPFW 12:06.89 x12:56.00
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Ray, Chantel Ohio State 8.57 8.58q 1
2 Glover, Jasmine Ohio State 8.60 8.60q 2
3 Franklin, Alexis Ohio State 8.60 8.65q 2
4 Johnson, Alexandria Ohio State 8.69 8.67q 1
5 Ziegler, Emily Ohio State 9.20 9.54q 1
6 Quillen, Jenna IPFW 9.74 9.81q 2
7 Abrahamowicz, Katie Wright State 10.01 10.22q 2
8 Coatney, Tyana Wright State 11.30 10.26q 1
9 Dulaney, Kennedy Wright State 10.52 10.48 1
Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Ray, Chantel Ohio State 8.58 8.51 7
2 Glover, Jasmine Ohio State 8.60 8.55 5
3 Franklin, Alexis Ohio State 8.65 x8.62
4 Johnson, Alexandria Ohio State 8.67 x8.63
5 Abrahamowicz, Katie Wright State 10.22 9.58 4
6 Ziegler, Emily Ohio State 9.54 x9.71
7 Coatney, Tyana Wright State 10.26 9.89 3
8 Quillen, Jenna IPFW 9.81 9.90 2
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ohio State 'A' 3:43.00 3:56.60 7
1) Barnes, Aaliyah 2) Johnson, Alexandria
3) Slaughter, Indya 4) Cavin, Aisha
2 Ohio State 'B' 3:50.00 x4:04.17
1) Rollins, Jocelyn 2) Horn, Ivy
3) Walton, Bianca 4) Ehimwenman, Abieyuwa
3 Wright State 'B' 4:18.00 4:36.33 5
1) Doepker, Jessica 2) Bailey, Brittany
3) Hook, Kiersten 4) Brown, Alexandra
-- Wright State 'C' 4:32.00 DNF
1) Stewart, Jessica 2) Benton, Laura
3) Ritter, Kaitlin 4) Sevier, Kristen
-- Wright State 'A' 4:30.00 DNF
1) Abrahamowicz, Katie 2) Dulaney, Kennedy
3) Coatney, Tyana 4) Rumme, Emma
Women Distance Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 IPFW 'A' 12:45.00 12:55.06 7
1) McGurk, Kayla 2) Nida, Victoria
3) Strang, Sydney 4) Beard, Brittany
2 IPFW 'B' 13:00.00 x13:23.79
1) Kacer, Rachel 2) Fensler, Brittany
3) Fensler, Breanna 4) Bell, Andrea
Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Vosteen, Moriah Ohio State 1.58m 5-02.25 7
2 Moxley, Jordan Ohio State 1.70m 1.58m 5-02.25 5
3 Brown, Ashley IPFW 1.60m 1.58m 5-02.25 4
4 Markley, Gabrielle Wright State 1.58m 1.48m 4-10.25 2.50
4 Marano, Kyley IPFW 1.59m 1.48m 4-10.25 2.50
4 Ziegler, Emily Ohio State 1.58m x1.48m 4-10.25
-- Ballard, Courtney Wright State 1.45m NH
Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Simmons, Allyson Ohio State 3.73m 3.90m 12-09.50 7
2 Ashworth, Grace Ohio State 3.43m 3.45m 11-03.75 5
3 Hemmelgarn, Olivia Ohio State 3.25m x3.45m 11-03.75
4 Roberts, Madison Ohio State 3.10m x3.45m 11-03.75
5 Ballard, Courtney Wright State 3.40m 3.30m 10-10.00 4
-- Roth, Sydney Ohio State 3.10m NH
Women Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Walton, Bianca Ohio State 5.80m 5.54m 18-02.25 7
2 Horn, Ivy Ohio State 5.58m 5.50m 18-00.50 5
3 Small, Olivia Unattached X5.33m 17-06.00
4 Cottrell, Kiawna IPFW 5.09m 5.22m 17-01.50 4
5 Rollins, Jocelyn Ohio State 5.31m x5.10m 16-08.75
6 Coatney, Tyana Wright State 5.06m 5.02m 16-05.75 3
7 Abrahamowicz, Katie Wright State 4.80m 4.99m 16-04.50 2
8 Glover, Jasmine Ohio State 5.40m x4.95m 16-03.00
9 Dickens, Camille Unattached 5.56m X4.86m 15-11.50
10 Azenabor, Grace Ohio State 4.60m x4.34m 14-03.00
Women Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Ehimwenman, Abieyuwa Ohio State 12.08m 39-07.75 7
1 Wilder, Allison Unattached X12.08m 39-07.75
3 Azenabor, Grace Ohio State 10.42m 10.50m 34-05.50 5
4 Dickens, Camille Unattached 11.65m X10.36m 34-00.00
Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Gary, Alyssa Ohio State 14.89m 14.78m 48-06.00 7
2 Roberts, Natassia Wright State 12.84m 11.99m 39-04.00 5
3 Coatney, Tyana Wright State 8.69m 8.65m 28-04.50 4
Women Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Pendleton, Carly Ohio State 17.23m 17.11m 56-01.75 7
2 Deaton, Kate Ohio State 15.02m 15.26m 50-00.75 5
3 Roberts, Natassia Wright State 15.11m 15.05m 49-04.50 4
Men 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Anderson, Davon OSUG 6.82 6.87 5
2 Branson, Macolm OSUG 6.91 6.89 3
3 Ward, Dominic Unattached 6.84 X7.11
4 Faust, Timothy OSUS 6.70 7.17 2
5 Gorski, Cole Unattached X7.24
6 Kincade, Jack OSUS 7.34 7.46 1
7 Joachim, George Unattached 7.41 X7.52
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Batcha, Nick OSUS 21.70 21.89 1 5
2 Anderson, Davon OSUG 21.90 21.90 1 3
3 Branson, Macolm OSUG 22.69 22.73 2 2
4 Ward, Dominic Unattached 22.27 X22.87 2
5 Gorski, Cole Unattached 21.90 X23.05 1
6 Joachim, George Unattached 23.89 X24.58 2
Men 600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Page, Champ OSUG 1:17.00 1:20.65 5
2 Johnson, Anthony OSUS 1:17.89 1:20.83 3
3 Bruton, LaMar OSUS 1:19.00 1:22.50 2
-- Marshall, Deshawn OSUG 1:20.00 DNF
Men 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Edwards, Jacob Brooks 3:58.09 X4:02.59
2 Blank, Kevin OSUS 4:09.50 4:17.08 5
3 Sabo, Joshua OSUG 4:07.83 4:19.16 3
4 Kunkel, Patrick OSUS 4:15.15 4:29.33 2
-- Fleming, Jared OSUS 3:58.00 DNF
Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Elswick, Nick OSUS 8:50.05 8:30.81 5
2 Ross, Adrian OSUG 8:37.42 8:34.79 3
3 Schwartz, Evan CRC Elite 8:45.00 X8:39.34
4 Leitch, Mitch OSUS 8:41.74 8:46.18 2
5 Redd, Jordan OSUS 8:35.42 x8:52.23
6 Schlabig, Jack Ohio State R 9:00.00 X9:05.93
-- Edwards, Jacob Brooks XDNF
Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Robertson, Donovan OSUS 7.76 7.89 5
2 Anderson, Davon OSUG 8.01 8.18 3
3 Austin, Quenten OSUG 8.00 9.01 2
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 OSU Gray 'A' 3:19.17 5
2 OSU Scarlet 'A' 3:22.84 3
Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Preacher, Nigel Unattached 2.15m X2.01m 6-07.00
2 Rowe, Alex Unattached X1.96m 6-05.00
2 Fridley, Josh OSUG 1.99m 1.96m 6-05.00 5
4 Peeples, Michael OSUS 1.96m 1.86m 6-01.25 3
Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Schrader, Nick OSUG 4.60m 4.65m 15-03.00 5
2 Kincade, Jack OSUS 4.00m 4.05m 13-03.50 3
Men Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Gelvin, Brady OSUS 6.71m 6.57m 21-06.75 5
2 Austin, Quenten OSUG 5.91m 6.16m 20-02.50 3
3 Willig, Kirk Unattached 6.56m X5.97m 19-07.00
4 Joachim, George Unattached 6.29m X5.95m 19-06.25
Men Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Gelvin, Brady OSUS 13.23m 13.75m 45-01.50 5
Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Murasky, JC OSUG 18.46m 18.03m 59-02.00 5
2 Dyke, Dylan OSUS 17.21m 17.50m 57-05.00 3
3 Zedella, Aaron OSUS 17.12m 16.80m 55-01.50 2
4 Ballenger, Jared Unattached 15.85m X15.93m 52-03.25
5 Seipel, Max OSUG 15.97m 15.81m 51-10.50 1
Men Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Zedella, Aaron OSUS 18.72m 19.68m 64-07.00 5
2 Dyke, Dylan OSUS 18.05m 18.88m 61-11.50 3
3 Seipel, Max OSUG 15.25m 16.36m 53-08.25 2
4 Rowe, Jesse Unattached X15.13m 49-07.75
Like·Comment·Share·E-mail·12018 views
|